Przejdź do treści

Akcje

Aktywnie spędziłeś wakacje? Weź udział w naszym konkursie

Aktywność fizyczna niesie za sobą korzyści dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko wielu chorób, pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna w każdym wieku. U dzieci i młodzieży wpływa korzystnie na rozwój fizyczny, osobowościowy i społeczny. U osób dorosłych pozwala osiągnąć mobilność i niezależność, poprawiając ogólną jakość życia. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać w miarę swoich możliwości.

Dla wszystkich, którzy wakacje spędzili w sposób aktywny przygotowaliśmy fotograficzny konkurs z nagrodami.

Wejdź na naszego Facebooka i dołącz do wspólnej zabawy https://bit.ly/2FJAOMG

Zadanie konkursowe polega na opublikowaniu pod postem konkursowym zdjęcia przedstawiającego aktywny wypoczynek z rodziną.

Regulamin Konkursu

https://www.gov.pl/web/gis

„BEZPIECZNE WAKACJE – PRZEPIS GIS”

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas rodzinnych wakacji  Główny Inspektorat Sanitarny w przystępny sposób będzie edukować, dostarczać i poszerzać niezbędną wiedzę i przydatne informacje oraz zwiększać świadomość tematów poruszanych w kampanii. Na stronie www.gis.gov.pl i profilach GIS w mediach społecznościowych będą publikowane przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem!

Zaczynamy od tematyki związanej z kleszczami. Jeśli chcecie się dowiedzieć co zrobić, by mały kleszcz nie stał się dużym problemem zachęcamy do śledzenia naszych materiałów edukacyjnych.

GIS apeluje: Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe swoje ciało, szczególnie zwróć uwagę by sprawdzić skórę dziecka. By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

Korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Mogą one przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”, kleszcze najczęściej kryją się na zacienionej spodniej stronie liści, nie wyżej niż 1-1,5 m. Najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych.

Kiedy spotkamy kleszcza?

Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy  5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Po przebudzeniu ze snu zimowego od połowy marca muszą znaleźć swojego żywiciela.  Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może zostać zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, pajęczaki te może spotkać nawet zimą w cieplejszy dzień.

 

Jak uchronić się przed kleszczem?

 • Odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
 • Wybierając jasną odzież jesteśmy w stanie zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.
 • Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze będzie stanowiło dodatkową ochronę, pamiętajmy jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
 • Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Co zrobić, gdy zaobserwujesz na swoim ciele kleszcza?

Należy go niezwłocznie usunąć w prawidłowy sposób:

 • usuwamy tylko w sposób mechaniczny, najlepiej plastikową pęsetą lub specjalnym przyrządem dostępnym w aptece,
 • należy chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze,
 • miejsce ukłucia przemyj wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji
 • dokładnie umyj ręce,
 • miejsce po wkłuciu należy obserwować kilkanaście tygodni zwracając uwagę również na ogólne samopoczucie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem.

Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami lub usuwać go za pomocą substancji natłuszczających!

Pamiętaj!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

 

Kleszcze groźne dla zdrowia

Borelioza to  wieloukładowa choroba zapalna, początkowo atakująca skórę, następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy, w tym serce. Nieleczona choroba może powodować poważne następstwa zdrowotne. Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy takie jak:

 • wysoka gorączka, osłabienie, zawroty i bóle głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • problemy neurologiczne.

 

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo. Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.

Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu:

Faza I (trwa 4-14 dni):

 • temperatura do 38 stopni,
 • złe samopoczucie, narastające osłabienie,
 • bóle głowy i karku,
 • bóle mięśni, kończyn, bóle gałek ocznych,

Faza II (neurologiczna):

 • wysoka gorączka, nawet do 40 st.,
 • silne bóle głowy,
 • nudności, wymioty,
 • objawy oponowe,
 • bóle mięśni i stawów.

Kampania 4U

Celem Kampanii 4Ujest przedstawienie zalecanego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.

 

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w temacie współczesnych problemów związanych z aktami terroryzmu.
Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych, w których zaprezentowano procedurę (4U!) – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! i Udaremnij Atak!.
Procedura prezentuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.

Zachęcam do zapoznania się z akcją informacyjną, której szczegóły dostępne są na stronie internetowej: www.4u.tpcoe.gov.pl.

Kampania Oszczędź dziecku ospy

18 listopada 2019r. ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Oszczędź dziecku ospy” , która realizowana jest przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polskim Towarzystwem Higienicznym. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia oraz sposobów ochrony przed ospą. Adresatami tej inicjatywy są rodzice posyłający swoje dzieci do żłobków i klubów dziecięcych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia – każde dziecko w Polsce uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego  ma  prawo  do  bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie wietrznej

 Więcej informacji na: https://www.ospawietrzna.pl

Zagrożenia związane ze stosowaniem e-papierosów

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

W informacji MEN i GIS zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)
AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego

Jak się ustrzec przed poparzeniem
 Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
 Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
 W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.


Objawy
 Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
 Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
 Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
 Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin

Pierwsza pomoc przy poparzeniu
 Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
 W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
 Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
 Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
 W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

 

Światowy dzień bez tytoniu 2019

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa.


Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Dym tytoniowy jest trujący

Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W wyniku tego procesu powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. Wszystkie one są wprowadzane do organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w otoczeniu osoby palącej papierosy.

Korzyści z zaprzestania palenia papierosów:

Zdrowotne
Osoby decydujące się na zaprzestanie palenia powinny wiedzieć, że po zaprzestaniu dochodzi do wielu korzystnych dla organizmu zmian i tak, po upływie:
• 20 minut - ciśnienie i tętno powracają do normy,
• 8 godzin - poziom tlenu we krwi wraca do normy, a tlenku węgla (czadu) zmniejsza się o połowę;
• 1 dnia - płuca rozpoczynają usuwanie śluzu;
• 48 godzin powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
• w ciągu 24 godzin zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca.
• w ciągu 3 dni - poprawia się wydolność oddechowa;
• od 2-12 tygodni - poprawia się wydolność krążenia, a wydolność płuc wzrasta nawet o 30%; Zwiększa się wydolność fizyczna
• od 3-9 miesięcy - ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami;
• po 1 roku o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
• po 5 latach o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
• po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się.
• po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

Ekologiczne
9 milionów tytoniowych "kominów" produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.

Bezpieczne Ferie 2019

Jak co roku celem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest to, aby dzieci mogły cieszyć się z bezpiecznych ferii zimowych

Działania te realizowane są dwutorowo poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji
#nadzór
oraz poprzez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę chorób
#edukacja

https://gis.gov.pl/aktualnosci/bezpieczneferie-list/
https://gis.gov.pl/wypoczynek/bezpieczneferie-wytyczne-i-zalecenia-gis/
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/ulotka_210x210mm_FERIE.pdf
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/BEZPIECZNIE-FERIE-2019.pdf

Osłońcie się

Osłońcie się

Wszystko o wszawicy

CZYM JEST PEDIKULOZA?
Pedikuloza to inaczej wszawica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie).

Wystawa POZNAJ GRZYBY - UNIKNIESZ ZATRUCIA

W dniu 12 września 2018 r. o godz. 12.00 w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie na ul. Nowogrodzkiej 82 zostanie otwarta Wystawa Grzybów.

Organizatorem wystawy są: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie oraz Lasy Państwowe. Patronat medialny – Radio Plus Warszawa.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 13 września do 28 września 2018 r. codziennie – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30. 
Wstęp wolny.

Celem wystawy organizowanej już od wielu lat jest zainteresowanie społeczeństwa tematyką bezpiecznego grzybobrania. Na wystawie zostaną zaprezentowane atrapy grzybów oraz świeże grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Osoby odwiedzające wystawę będą mogły dowiedzieć się więcej 
o rodzajach grzybów, ich budowie oraz zasadach rozpoznawania i zbierania grzybów. Wystawę wzbogacono planszami edukacyjnymi oraz ekspozycją prac laureatów konkursu fotograficznego pt. „Leśne inspiracje”.

Opiekunowie grup szkolnych zainteresowani obejrzeniem wystawy proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu rezerwacji terminu.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodatkowych informacji dla mediów udzielają:

Joanna Narożniak, Rzecznik Prasowy WSSE w Warszawie
Tel.: 698 664 807,
22 620 90 01/06 wew.182;

Joanna.narozniak@wsse.waw.plrzecznik.prasowy@wsse.waw.pl

 

Dodatkowych informacji dla zwiedzających udzielają:

pracownicy Oddziału Promocji Zdrowia

WSSE w Warszawie

tel. 22 432 10 02; e-mail: promocjazdrowia@wsse.waw.pl

Zaszczep się wiedzą

Ogólnopolska akcja „Zaszczep się wiedzą” ma na celu informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną oraz przekazywanie wiarygodnych, przystępnych informacji na temat szczepień, w ramach akcji powstała Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”. Wydawnictwo zostało objęte patronatem przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundację Rozwoju Pediatrii. Ilustrowaną publikację w formacie plików pdf, epub i mobi można pobrać za darmo ze strony www.zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci. Tam również znajduje się audiobook, którego słuchanie umili wieczory całej rodzinie.

Przygody Niedźwiadka Szczepana

Kampania społeczna: „Mam czas rozmawiać”

Kampania społeczna: „Mam czas rozmawiać”

Kampania społeczna: „Mam czas rozmawiać” to kampania edukacyjna promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Organizatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia.
Celem kampanii jest przypomnienie po raz kolejny, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas-bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania, przekonania, czy też płeć. Inauguracja kampanii odbyła się 17 listopada 2017 r.-w pierwszym dniu Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, który w tym roku zaplanowany został na 17-24 listopada.
W ramach kampanii przygotowano następujące działania promocyjne:
Wyprodukowano spoty telewizyjny i radiowy;
Wydrukowano broszurę edukacyjną „Minirozmówki rodzinne”;
Opracowano projekt graficzny plakatu promującego testowanie w kierunku HIV;
Przygotowano informacyjny baner kampanijny.
Zaplanowano także emisję spotów w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, uczelniach wyższych, na peronach warszawskiego metra, uruchomienie strony internetowej:  //mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
 Zakażenia HIV nie można wyleczyć, nie można też usunąć wirusa z organizmu, więc osoba zakażona pozostaje seropozytywna do końca życia. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki ani leku pozwalającego wyleczyć HIV, choć stosowane dziś, nowoczesne leki antyretrowirusowe znacznie zmniejszają ilość wirusa we krwi i pozwalają żyć z HIV do późnej starości.
Dodatkowe informacje na temat tego wydarzenia znajdą Państwo na stronie internetowej: http://aids.gov.pl
Banery do Kampanii HIV/AIDS

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2017

 Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 31%, wśród kobiet 18%.
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się:

-- choroby nowotworowe, 

-- choroby układu krążenia, 

-- choroby układu oddechowego,

-- i inne.


     W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu. W Polsce co roku ponad 24 tysiące mężczyzn i ponad 7,5 tysiąca kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących.
Te statystyki można zmienić rezygnując z palenia tytoniu!
Każdy, kto pali, wraz z dymem tytoniowym wprowadza do organizmu mieszankę 7 tysięcy substancji i związków chemicznych. Konsekwencją jest wzrost ryzyka zachorowania na poważne choroby układu krążenia, układu oddechowego oraz liczne nowotwory. Osoby palące tytoń najczęściej chorują na raka płuca, ale także na nowotwory złośliwe przełyku, gardła, jamy ustnej, pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, trzustki, wątroby czy żołądka.
Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby spowodowane paleniem trzeba wyeliminować ze swojego otoczenia dym tytoniowy!     
Najlepiej jest nie zaczynać palić lub jak najszybciej rzucić palenie i unikać narażania się na bierne palenie!
Niezależnie od wieku i liczby lat palenia rzucenie palenia zawsze jest dobre dla zdrowia!
Każdy dzień abstynencji tytoniowej jest bezcenny dla zdrowia!
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15. Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

 

Październik miesiąc walki z nowotworem piersi.


Według statystyk każdego dnia 13 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.
Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.
Nie zapominaj o zdrowym i regularnym odżywianiu, unikaj używek i zadbaj o swoją kondycję fizyczną.
Pamiętaj także o badaniach profilaktycznych! Profilaktyka, czyli zapobieganie daje nam możliwość kontrolowania naszego stanu zdrowia. Dzięki temu możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi chorób onkologicznych.
Samobadanie piersi jest to badanie dotykiem (palpacyjne). Zaleca się wykonywać je w pozycji leżącej lub stojącej. Najlepiej wykonywać je tydzień po miesiączce. Samobadanie piersi powinny wykonywać wszystkie panie już od 20 roku życia.
USG piersi to badanie obrazowe. Stanowi jedną z nowoczesnych technik w medycynie. Można nim wykryć  nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy w piersi, co pozwoli zastosować szybką profilaktykę lub leczenie. Panie w wieku 40-50 lat powinny raz na 2 lata wybrać się na usg piersi celem  diagnozowania ich stanu.
Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i skutecznym sposobem na wykrycie wczesnego raka. Badania kliniczne wskazały, że kobiety regularnie wykonujące mammografię, w przypadku wykrycia raka piersi mają szansę na pełne wyleczenie. Panie w wieku 50-69 lat powinny wykonywać mammografię co 2 lata

WZW A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne.
Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść przez:
kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.
WZW A określane jest również jako żółtaczka pokarmowa. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2–7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6–9 miesięcy. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki. Osoby zakażone HAV są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasem więcej) po ich ustąpieniu.

Światowy Dzień bez Tytoniu - „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach uprzejmie informuje o zbliżających się obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu przypadającego 31 maja 2017r. Hasłem tegorocznej Kampanii jest: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”, a jej głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.

W ciągu roku około 6 milionów osób umiera z powodu palenia papierosów. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych.
Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa.
Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.
Poprzez zwiększenie podatków na papierosy na całym świecie o 1 USD, można zwiększyć kwotę 190 miliardów dolarów na rozwój. Wysokie podatki od tytoniu przyczyniają się do generowania przychodów dla rządów, ograniczają zapotrzebowanie na tytoń i oferują istotny dochód na finansowanie działań rozwojowych.
Wszelkie informacje oraz materiały kampanijne są dostępne na stronie WHO.
Mając na uwadze istotę powyższej problematyki zapraszamy Państwa do włączenia się w Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu poprzez organizowanie różnorodnych przedsięwzięć informacyjno-edukacyjnych.

7 Kwietnia 2017 Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia każdego roku. Światowa Organizacja Zdrowia wybiera kluczową kwestię zdrowia i zachęca ludzi z wszystkich grup wiekowych i różnych środowisk do podejmowania działań, które podkreślają wagę danego problemu zdrowotnego. Światowy Dzień Zdrowia stanowi wyjątkową okazję do zaangażowania społeczności z całego świata do promowania działań, które mogą poprawić nasze zdrowie.


 Hasło kampanii to: Depresja – porozmawiajmy o niej.


Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Ogólnym celem kampanii jest wskazanie, jak doprowadzenie do tego, aby we wszystkich krajach więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało.

Mówiąc konkretnie staramy się uzyskać następujące efekty:

- Społeczeństwo będzie więcej wiedziało o depresji, jej przyczynach i możliwych konsekwencjach,
włącznie z samobójstwem oraz o tym, jaka jest lub może być dostępna pomoc w celu zapobiegania depresji lub leczenia chorujących na nią osób;

- Osoby cierpiące na depresję będą szukały pomocy;
-Rodziny, przyjaciele i znajomi osób zmagających się z depresją będą w stanie zapewnić im
wsparcie.


Główne założenie kampanii
Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

Spirometria

12-17 września – Dni Spirometrii 2016 – PSSE


W związku z trwającymi od 12 do 17 września Dniami Spirometrii 2016 wykonywane będą bezpłatne badania spirometryczne w ponad 245 poradniach na terenie całej Polski.
Dni Spirometrii, są częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life" (Zdrowe płuca do życia). Koordynatorem badań w ramach Dni Spirometrii jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Tegoroczne obchody Dni Spirometrii przebiegają pod hasłem „Włącz opcję aktywną” podkreślając znaczenie  aktywności fizycznej, zarówno w zapobieganiu chorobom układu oddechowego, jak i w hamowaniu rozwoju postępu choroby u osób z POCHP oraz podtrzymaniu dobrej kondycji u chorych z astmą oskrzelową.

Właściwie prowadzona aktywność fizyczna może doprowadzić do spowolnienia rozwoju POCHP
Główny Inspektor Sanitarny objął patronatem honorowym tegoroczną akcję bezpłatnych badań spirometrycznych organizowanych w związku ze Światowymi Dniami Spirometrii.  
Więcej informacji na temat obchodów Dni Spirometrii oraz listę placówek, które prowadzą bezpłatne badania w ramach akcji można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu

W ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych pojawiły się nowe spoty edukacyjne dotyczące szkodliwości alkoholu, tytoniu oraz dopalaczy:

Spoty edukacyjne:

Alkohol

Dopalacze

Palenie

Nowa kompania społeczna na rzecz profilaktyki grypy - FluMania

W związku ze zbliżającym się sezonem zachorowań na grypę udostępniamy materiały edukacyjno-informatyczne  w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
         Można dodatkowo pobrać na tablety i smartfony grę edukacyjną pt."FluMania".

Konkurs - ODDAL TO

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach uprzejmie informuje, że w dniach 31 maja i 1 czerwca 2016 r. został ogłoszony konkurs Głównego Inspektora Sanitarnego i Polskiego Towarzystwa Higienicznego pt. „Oddal to”.

Celem konkursu jest zainteresowanie opinii publicznej, szczególnie młodzieży, zdrowym stylem życia i będzie prowadzony z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej w tym celu aplikacji „Oddal to”. Konkurs został ogłoszony w dwóch kategoriach - dla ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży oraz dla gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

W pierwszym przypadku zdjęcia zrobione za pomocą aplikacji będą zgłaszane przez uczestników poprzez dedykowaną stronę internetową www.oddalto.gis.gov.pl

Szkoły natomiast będą miały za zadanie przygotowanie pracy artystycznej, gdzie będą wykorzystywane zdjęcia wykonane za pomocą aplikacji (np. kolaże, infografiki, plakaty, animacje). Termin składania prac dla szkół został ustalony na koniec września, tak aby umożliwić zgłoszenie się jak największej liczby szkół. Ogłoszenie konkursu dla szkół już teraz, ma za zadanie rozpropagować informacje o konkursie indywidualnym wśród uczniów jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego oraz nakłonić uczniów do robienia w trakcie trwania wakacji zdjęć, które umożliwią stworzenie pracy zbiorowej we wrześniu i zgłoszenie jej w ramach konkursu dla szkół.

Dla zwycięzców przewidziane są cenne nagrody:

- za zajęcie pierwszego miejsca - karta podarunkowa o wartości 10 000 zł. lub

równoważne;

- za zajęcie drugiego miejsca - karta podarunkowa o wartości 7 000 zł. lub równoważne;

- za zajęcie trzeciego miejsca - karta podarunkowa o wartości 3 000 zł. lub równoważne.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem znajdziecie Państwo pod linkiem http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/369-oddal

Serdecznie zachęcam uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016

Światowe Dni Młodzieży 2016

31 MAJA 2016 ROKU – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31 MAJA 2016 ROKU – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach informuje, że hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi:

 

Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych-fakty i wyzwania

 

Obok podwyższania akcyzy i ograniczania nielegalnego obrotu, wprowadzenie jednolitych opakowań( bez logo, bez informacji reklamujących/ promujących papierosy, bez kolorów, obrazków firmowych, ograniczenie użycia tytoniu stanowi ważny element walki z paleniem, ponieważ:

! zmniejsza atrakcyjność papierosów;

! ogranicza stosowanie opakowań jako formy reklamy i promocji wyrobów

tytoniowych;

! zwiększa skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych.

 

Głównym celem podejmowanych działań w ramach akcji jest:

 

1.Podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczania palenia tytoniu na świecie,

2.Dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji na temat jednolitych opakowań,

3.Zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych,

4.Wspieranie państw członkowskich przed ingerencją przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednoliceniem opakowań.

 

W związku z powyższym zachęcam do podejmowania działań edukacyjno – informacyjnych na temat skutków zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych palenia tytoniu, używania papierosów elektronicznych.

Konkurs na plakat STOP DOPALACZOM

Konkurs na plakat STOP DOPALACZOM skierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach zaprasza młodzież do uczestnictwa w konkursie na plakat pt. „Stop dopalaczom” organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie. Celem konkursu jest wykonanie plakatu na temat profilaktyki ukierunkowanej na przeciwdziałanie używania środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Do udziału w konkursie mogą przystąpić uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Uczniowie wyżej wymienionych szkół mogą zgłosić autorską pracę placówce, w której aktualnie pobierają naukę do 20 maja 2016r. Następnie szkoła przesyła w terminie do 27maja201r. prace konkursowe, zgodnie z załączonym regulaminem oraz kartą zgłoszeniową do

 

Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łosicach, do Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

 

Następnie PSSE w Łosicach przesyła otrzymane ze szkół prace konkursowe do Wojewódzkiej Stacji w Warszawie, a WSSE do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Posiedzenie komisji konkursowej w Głównym Inspektoracie odbędzie się do 15.06.2016r.

 

Nagrody w postaci sprzętu elektronicznego i sportowego zostaną przyznane laureatom do 24.06.2016r.

 

Regulamin konkursu na plakat pod tytułem „Stop dopalaczom

szkoły otrzymały drogą e-mailową w dniu 25 kwietnia 2016r.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Regulamin konkursu w załączeniu.

 

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia