Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Kampania 4U

Celem Kampanii 4Ujest przedstawienie zalecanego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.

Czytaj więcej

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/

Problem grypy ptaków występuje na świecie od wielu lat. Grypa ptaków jest chorobą zakaźną zwierząt wywoływaną przez wirusy grypy. Zdarzają się jednakże przypadki kiedy wirusy grypy ptaków przekraczają barierę gatunkową i są zdolne do zarażenia człowieka. Dotychczas przypadki takie dotyczyły głównie terenów Azji i Afryki o niskim i bardzo niskim poziomie higieny.

Czytaj więcej

Wszystko o wszawicy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach, w związku z docierającymi sygnałami o nasilającym się problemie występowania wszawicy w placówkach oświatowo – wychowawczych przekazuje informacje dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy. Wbrew powszechnej opinii czystość i porządek nie dają gwarancji ochrony przed wszawicą, a jej rozpowszechnianiu się sprzyjają duże skupiska ludzkie. Do zakażeń wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni- zabawy lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie. Dzieci często wymieniają między sobą części odzieży, wieszają je razem w szatniach. Często ten problem pojawia się po powrocie dzieci z różnych form wypoczynku, ferii zimowych czy letnich. Wszawica może przytrafić się każdemu, dlatego ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie. Dlatego potrzebne jest systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów dzieci uczęszczających do przedszkola, szkoły przez rodziców. Należy apelować do rodziców o czujność. Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. W załączeniu przekazujemy aktualne materiały gotowe do druku i wykorzystania w przypadku pojawienia się problemu.

Zapewnienie warunków do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest obowiązkiem dyrektora placówki.

Czytaj więcej